Úvod Burza 2020 okres Pardubice 2020 Kvetoucí střecha

Kvetoucí střecha

Organizace: Česká abilympijská asociace, z.s.

Centrum města, rozpálené ulice v létě, hladové a žíznivé včelky. Nebo – kvetoucí zahrada na střeše Centra Kosatec, kde naše včelky najdou dostatek potravy nejen pro sebe? Voňavá bylinková zahrada na střeše - to je prostor, kde budou růst čerstvé byliny. Ty poslouží jako výborné a zdravé koření, obklady nebo nálevy, které využijeme v tréninkové kuchyni a kavárně. Budou ale také sloužit včelám, které jsou na střeše již několikátým rokem.

Cíle projektu

Hlavním cílem projektu je realizace voňavé bylinkové zahrady na střeše Centra Kosatec, kde máme umístěny včely. Vybudováním bylinkové zahrady složené z více než 20 různých druhů rostlin, poskytneme dostatečnou zásobu květin, které poskytnou v období jaro – podzim potravu pro včely. Zároveň pro včelky vytvoříme potřebný stín. Byliny využijeme v naší
tréninkové kuchyni, kavárně a výrobně zdravých svačinek do škol - eSvačinek, čímž máme v plánu snížit o 10 % nákup surovin. K realizaci je třeba pořídit dřevěné nádoby, zeminu, zbudovat dřevěné cesty mezi truhlíky. Při rekonstrukci využijeme možnosti spolupráce s našimi zaměstnanci a klienty, ale zároveň to plánujme nabídnout firmám (donátorům) jako
možnou formu firemních dobrovolnických dní. Náš záměr je v souladu s filosofií Centra Kosatec. Termín pro úpravu střechy je září 2020, pro výsadbu bylinami jaro 2021.
Vytvořením bylinkové zahrádky plánujeme zřídit chráněné pracovní místo pro člověka se zdravotním hendikepem, který se bude o bylinky pravidelně starat. Klienti služeb centra Kosatec díky této příležitosti budou moci rozvíjet svou představivost a podílet se na realizaci a podobě voňavé bylinkové zahrady. Naší další vizí je i pěstovat zeleninu, která by rovněž byla součástí výroby zdravých svačinek a jídel v naší tréninkové kuchyni.

Cílová skupina

 • Děti a mládež
 • Handicapovaní
 • Senioři
 • Maminky s dětmi
 • Životní prostředí

Centrum je navštěvováno klienty, veřejností a zároveň se pronajímají prostory firmám a organizacím různého zaměření. Přínos projektu bude významný pro cílové skupiny našich služeb a aktivit v centra Kosatec, tedy pro dospělé osoby a děti se zdravotním a sociálním hendikepem. Produkty z tohoto projektu bude využívat výrobna eSvačinek - zdravých svačinek do škol, dále také tréninková kuchyně a kavárna Centra Kosatec.

Klíčové aktivity

1. Úprava stávajících prostor – tj. výstavba dřevěných chodníčků na střešním prostoru centra Kosatec. Rozmístění zavlažovacího systému. Umístění dřevěných květináčů s hlínou se zástěnami a bez zástěn. Zbudování stínu pro včelky, který brání jejich vyrojení
2. Výsadba bylin + umístění cedulek s popisem – ve spolupráci s MŠ a ZŠ v Pardubicích a okolí na dlouhodobém projektu máme částečně zajištěnou dodávku bylin. Děti pěstují různé druhy byliny, které vždy osobně přijdou se svou třídou zasadit do Centra Kosatec. Každé zařízení bude mít umístěno svou cedulku s popisem byliny a názvem zařízení, které byliny
dodalo.
3. Slavnostní otevření “Kvetoucí zahrady” - pozvání všech donátorů a významných sponzorů.
Zpřístupnění během dne otevřených dveří. Výstup: tiskové zprávy, fotografie, zviditelnění donátorů, komunikace na sociálních sítích.
4. Udržitelnost projektu, péče o donátory - 1 x ročně zpráva do Abilympijského zpravodaje, minimálně 1 za ¼ roku informování donátorů o tom, jak se daří projektu, zda se zvyšuje zapojení MŠ a ZŠ, pozvánka na nějakou z pořádaných akcí, den otevřených dveří, apod.
Rozšíření spolupráce s MŠ a ZŠ i v okolních vesnických zařízeních.

Harmonogram

Začátek realizace projektu:

 • od září 2020 – příprava střešního prostoru (umístění dřevěných květináčů s hlínou se zástěnami a bez zástěn, výstavba dřevěných chodníčků na střešním prostoru Centra Kosatec, rozmístění zavlažovacího systému)
 • jaro 2021 - výsev/výsadba bylinek a výsadba zeleniny

Rozpočet

 • Truhlíky - nádoby: Kč 98.400,-
 • Zavlažovací systém: Kč 27.661,-
 • Plot: Kč 50.094,-
 • Ostatní (nářadí,…): Kč 16.549,-

Celkem: Kč 192.704,-

Podrobné členění v příloze.

Hlasujte pro projekt

Kvetoucí střecha

8. místo
6,5 %

Bilance burzy

10 816 640 Kč celková hodnota darů

319 podpořených projektů

Burzu filantropie pořádá

KONEP

Pardubický kraj

Donátoři Burzy filantropie