Úvod Příběhy neziskovek Centrum Jana XXIII. - "Počítače se nebojíme"
7. leden 2015

Centrum Jana XXIII. - "Počítače se nebojíme"

Hlinecké Centrum Jana XIII. se zúčastnilo Burzy filantropie poprvé v roce 2012. A ihned uspělo se svým projektem "Počítače se nebojíme", který zvýšil počítačovou gramotnost mnoha seniorů z Hlinska a okolí. Zájem o kurs byl obrovský, což přimělo zástupce Centra Jana XIII. přihlásit projekt i v dalším roce. A světe div se, uspěli i podruhé! Důkaz, že kvalitní projekt donátory zasáhne i opakovaně. O dojmy z Burzy filantropie se následně podělila pracovnice centra Ludmila Pavlišová:

„Pořádání Burzy filantropie pro neziskové organizace obecně vnímáme jako velký posun ve vzájemném sblížení neziskovek se zástupci podnikatelského sektoru a veřejné správy v regionu, který všichni společně sdílíme. Pro donátory je to možnost přímo se dotknout konkrétní myšlenky projektů neziskovek a poznat z blízkosti jejich potřeby a s tím související náročnost zajištění provozuschopné neziskovky."

"účast na Burze filantropie pro nás znamenala mnoho užitečných setkání, na která můžeme dále navazovat. Učí nás vypracovat a obhájit svůj projekt tak, aby co nejlépe oslovil zúčastněné donátory a tím získal podporu jak v podobě finančních prostředků, tak i v podobě materiální pomoci."

"Na burze jsme prezentovali projekt „Počítače se nebojíme“, zaměřený na výuku počítačových základů pro seniory. Ve třech částech, které se doposud v Hlinsku realizovaly, se projektu účastnilo celkem

60 nadšenců z řad seniorů,

mezi nimi i někteří nezaměstnaní. U všech zúčastněných panuje velká spokojenost – u účastníků nad tím, jak nově získané poznatky používají v propojení se světem a rodinou, tak i pro vytváření nových přátelství, která jsou u této skupiny tolik potřebná.

U nás, jako pořadatele, je to spokojenost, že jsme prostředníky jejich výsledné radosti, že přinášíme užitek tam, kde prozatím chyběl. Těší nás i neutuchající zájem z řad seniorů o tento minikurz.

A třetí strana – donátoři, mohou být spokojeni, že vložené prostředky mají svoji konkrétní užitečnou podobu v regionu, kde všichni žijeme. Užitečnost vložených prostředků si tak mohou dle svého zájmu ověřit přímo u neziskovky, kterou podpořili, což se stalo i nám. Jsme rádi, že závěrečnou hodinu II. běhu zmíněného kurzu počítačů pro seniory s námi společně prožili i někteří z pozvaných zástupců donátorů - Ing. Pavel Šotola za Pardubický kraj a ředitel Vodárenské společnosti Ing. Roman Pešek z podnikatelské sféry, aby v reálu viděli smysluplnost podpořené akce.

Donátor projektu, radní Pardubického kraje Pavel Šotola (třetí zprava) na návštěvě Centra Jana XIII. Donátor projektu, radní Pardubického kraje Pavel Šotola (třetí zprava) na návštěvě Centra Jana XIII.

„Z atmosféry závěru každého kurzu bylo zcela zřejmé, že společně strávený čas nad výukou byl pro každého velkým přínosem. Nedalo se přehlédnout, že při hodinách nešlo jen o vzdělávání, ale i o navázání nových kontaktů, a tak z každého kurzu vznikla skvělá parta,“ neskrýval radost z úspěšného projektu donátor Pavel Šotola.

Velkým a zároveň milým překvapením pro všechny byla účast velmi vitální dámy ve věku 92 let, jejíž zájem zvládnout obsluhu PC a chuť porozumět tématu byla více než obdivuhodná. Je důkazem, že žádný věk není rozhodující pro účast na aktivním životě.

Každý z přihlášených uchazečů přicházel s určitými obavami, jak výuku zvládne. Po počátečních nejistotách a díky dobrému vedení lektorů se postupně všichni bravurně prokousali předem připraveným plánem výuky. Každý účastník zvládl základní obsluhu počítače, včetně psaní textu, používání internetu, založení e-mailové schránky, používání komunikátoru Skype, práce s fotografiemi, stahování a ukládání dat na externí zařízení a další dovednosti, které se hodí v domácnosti i při kontaktu s rodinou či úřady.

Kurz měl i další pozitivní dopad podpory těchto aktivit – strávit užitečně volný čas, získat nové vědomosti a také se dobře pobavit. Každý z účastníků po skončení kurzu obdržel absolventský list.

"Vložené prostředky donátorů se proměnily V radost a mnoho užitečně strávených chvil."

"Za pořádání Burzy filantropie jsme velmi vděčni, je to pro nás další možnost, jak získat prostředky pro realizaci nových užitečných myšlenek. Burza filantropie přináší novou spolupráci všech zúčastněných a myslím, že pro všechny je velmi užitečná a vzájemně obohacující.

Náš projekt „Počítače se nebojíme“ podpořili, a tedy děkujeme: Pardubickému kraji, městu Chrudim, Vodárenské společnosti Chrudim, Sonet Building Hlinsko, firmě COMPAK, Veolii Transport, dále firmám EM-BIOtek a AVE CZ."

Ludmila Pavlišová, Centrum Jana XIII.


Bilance burzy

548 700 Kč celková hodnota darů

11 podpořených projektů

Burzu filantropie pořádá

KONEP

 

 

Partneři Burzy filantropie