Úvod Příběhy neziskovek Nadační fond Luna
2. února 2015

Nadační fond Luna

Jednou z oceněných neziskovek na Burze filantropie v Chrudimi 2014 se stal Nadační fond Luna a projekt s názvem "Já to dokážu". Nadační fond jím chtěl pomoci jedné statečné dívce, patnáctileté Terezce z Chrudimi, která již čtvrtým rokem bojuje s následky zákeřné nemoci. Nejprve bojovala doslova o život, nyní usiluje o návrat do normálního života a o větší samostatnost. A právě Burza filantropie se stala místem, kde fond získal pro Terezku podporu na její cestě životem.

V roce 2010 diagnostikovali lékaři Terezce nádor na mozku. Následně musela absolvovat velmi náročnou a intenzivní léčbu, která trvala více než dva roky. Během ní podstoupila dvě složité operace mozku, radioterapii a dva typy chemoterapie. Při druhé operaci poprvé ochrnula na pravou polovinu těla. Následovalo ozařování a první chemoterapie. Ta nejenže nezabrala, ale tělo zareagovalo velmi negativně. Terezce přestala na měsíc fungovat střeva a jediné co mohli lékaři udělat, bylo podávání velkých dávek léků proti bolesti. První chemoterapie měla na Terezku opravdu fatální účinky, proto musela být ukončena. Její zdravotní stav totiž o mnoho zhoršila, ochrnula v ještě větším rozsahu, přestala mluvit, číst, psát, počítat. Druhá chemoterapie - experimentální - však již byla úspěšná.

Se zmiňovanými následky se Terezka stále ve velké míře potýká. Zatím se pohybuje převážně na vozíku, chybí ji jemná motorika a musela se také znovu učit mluvit, číst, psát a počítat. Společně s rodiči se snaží zvládnout další zdravotní problémy, které ji po prodělaném onemocnění a léčbě zůstaly.

I když je návrat do života pro Terezku fyzicky i psychicky náročný a vyčerpávající, nevzdává se a bojuje. Dělá pokroky a její stav se krůček po krůčku zlepšuje.

Na základě konzultací rodičů se specialisty došlo za podpory sponzorů, přátel a nadačních fondů k prvnímu pobytu Terezky ve specializovaném zařízení v rehabilitačním centru Adeli v Piešťanech. A právě tento pobyt Terezce velmi pomohl. Pro upevnění a další zlepšení již dosažených výsledků je doporučováno speciální neurorehabilitační léčbu ještě několikrát v pravidelném časovém intervalu zopakovat.

 

Terezčiným velkým přáním je podstoupit další rehabilitaci v Adeli, protože ví, že udělá nové pokroky, které pomohou zlepšit její celkový zdravotní stav, povedou k větší samostatnosti a v neposlední řadě ji umožní postupně se navracet a začleňovat do normálního života a mezi své vrstevníky.

Díky štědrosti donátorů Burzy filantropie se tak podařilo přiblížit Terezku k jejímu cíli, kterým je větší samostatnost a návrat do normálního života.

 

I díky Burze filantropie se o Terezčině příběhu dozvěděla parta skvělých lidí z České abilympijské asociace, kteří se ji rozhodli svou vlastní aktivitou pomoci také. Česká abilympijská asociace se zúčastnila závodu Opel handy cyklomaraton (www.111hodin.cz), který její tým jel právě ve prospěch Terezky!

Všichni věříme, že Terezce se její přání splní, díky její vůli i díky všem dobrým lidem, které na své cestě potká.


Bilance burzy

548 700 Kč celková hodnota darů

11 podpořených projektů

Burzu filantropie pořádá

KONEP

 

 

Partneři Burzy filantropie