Přeskočit na obsah Přeskočit na navigaci Přeskočit na navigaci

A je to v suchu!

Lesní klub Napísek navštěvuje 28 dětí, které maximální možný čas tráví venku v přírodě. Hlavním cílem projektu je revitalizace terasy u chaty Lesního klubu. Terasa slouží jako místo pro svačinky, tvůrčí činnost, obědy a školní přípravu předškoláků. Současný stav terasy je velmi nevyhovující. Z části se rozpadá a při dešti pod ní zatéká voda do chaty. Terasa je v chodu Lesního klubu nepostradatelná, neboť díky ní mohou být děti venku prakticky celý den a to za jakéhokoli počasí.

Lidé v lese - Lesní klub pro děti Napísek

Cíle projektu

Zastavit se a naslouchat, přemýšlet šetrně a ohleduplně vůči přírodě, nevnímat přírodu jako kulisu, ale snažit se chápat její souvislosti a respektovat ji jako součást nás samých – to jsou hlavní pilíře, na kterých stavíme při vedení dětí v Lesním klubu Napísek. Nám svěřené děti tráví maximum času venku přirozenou hrou v prostředí lesa. Na každém kroku je příležitost něco zkoumat, z něčeho tvořit, překonávat překážky, a učit se tak každou chvíli nové dovednosti. Tuto "lesní učebnu" využíváme celoročně, bez ohledu na počasí.
Ale musíme se přiznat, že existují situace, kdy se musíme alespoň na chvíli schovat před přívaly deště, před prudkým horkým sluncem. Jsou chvíle, kdy si rádi sedneme na židli stojící na „rovné“ podlaze a společně s dětmi sníme oběd nebo malujeme obrázky, A právě pro tyto chvíle máme naši venkovní terasu, která nás přivítá suchem, ukryje stínem a nabídne nám společné chvíle u stolu. Díky ní můžeme být s dětmi venku opravdu celý den, a to je hlavní ideou našeho Lesního klubu.

Na jaře, v létě a na podzim se na venkovní zastřešené terase odehrávají všechny svačinky, obědy, tvůrčí práce a předškolní příprava. Současný stav terasy je však velmi nevyhovující. Mnohé části se rozpadají a pod celou terasou zatéká voda rovnou do chaty, která tvoří zázemí klubu v zimních měsících.

Žádáme tak o finanční podporu projektu, který si dává za cíl vybudování terasy nové, která dětem nabídne bezpečný prostor pro učení, tvůrčí práci i odpočinek.

Cílová skupina

  • Děti a mládež
  • Maminky s dětmi
  • Životní prostředí

Klíčové aktivity

Klíčové aktivity projektu jsou následující:
- bourání stávající terasy
- terénní práce (vyrovnání pozemku před chalupou) – nebude nám do chalupy zatékat voda
- stavba nové zastřešené terasy (při plánování stavby nové terasy bereme ohledy na naše zkušenosti se stávající terasou – proto novou terasu postavíme vyšší, střešní krytina z části průhledná pro více světla, terasu prodloužíme, apod.)

V dané situaci nejsou ani tak zásadní samotné aktivity projektu – ty jsou čistě stavební, ale nejdůležitější jsou jeho dopady.

Lesní klub Napísek získá prostory, které jsou naprosto nepostradatelné pro celodenní pobyt dětí v přírodě. Venkovní terasa slouží dětem od jara do podzimu a umožňuje jim v tento čas být denně 8 hodin venku při všech denních činnostech. U nás v lese jsme celý den off-line, podněty ke hrám získáváme z přirozeného prostředí. Les nabízí dětem svobodný prostor ke hře bez plotů, rozpálených betonových povrchů, unifikovaných herních prvků, které přestanou bavit po pěti minutách.

Naše lesní školka podporuje přirozený a harmonický rozvoj dětí v duchovní, duševní i fyzické oblasti a učí je přistupovat k veškerému bytí na Zemi s respektem a úctou. Snažíme se, aby děti vnímaly své jednání v rámci dopadu na životní prostředí.

Dlouhodobý pobyt v přírodě se zkušeným průvodcem rozvíjí zdraví dětí ve všech směrech:
- mají dobrou fyzickou kondici - členitá přírodní místa jsou mimořádně multifunkčním prostředím pro intenzivní rozvoj pohybových dovedností dětí
- jsou otužilejší – děti i v zimě tráví minimálně 3 hodiny venku (od rána do oběda), na jaře, v létě a na podzim jsou venku celý den (kromě odpoledního spánku malých dětí – ty spinkají uvnitř chaty)
- mají dost vitaminu D
- jsou psychicky vyrovnanější - děti v Lesním klubu Napísek tráví celý den venku, za jakéhokoli počasí. A to je vklad, ze kterého budou jak pro svůj fyzický, tak psychický vývoj čerpat po zbytek života.

Harmonogram

září 2024 – prezentace projektu na Burze filantropie
září 2024 – plánování realizace
říjen až listopad 2024 – realizace projektu (bourání, terénní úpravy a stavba nové terasy)

Rozpočet

materiální náklady – 43 000,- Kč
nákup prken, trámů, střešní krytiny, spojovacího materiálu, okapu

náklady na práci a služby– 70 000,- Kč
terénní práce (bagr), bourání a stavba terasy, doprava materiálu

Požadavek od donátorů Burzy filantropie

75 000,- Kč

Hlavní partneři Burzy filantropie

více

Web burzafilantropie.cz vznikl díky unikátní spolupráci Koalice nevládek Pardubicka, z.s. (KONEP) a Pardubického kraje a za finančního příspěvku realizátorů Burzy filantropie ve Zlínském kraji (Poradenské a krizové centrum) a Královéhradeckém kraji (Krajský úřad Královéhradeckého kraje).