Přeskočit na obsah Přeskočit na navigaci Přeskočit na navigaci

Apidomek v Kosatci

24. místo ( 1 %)

Cílem je realizace projektu „Apidomek v Kosatci“. Apidomek je speciální druh včelnice o malé rozloze, kde jsou po delších stranách instalována včelstva, kdy samotné lůžko skládající se z dřevěného roštu se zasíťovanými otvory je umístěno nad včelstvy. Mezi kladné efekty apidomku patří například mikrovibrace včel, infračervené teplo, bioenergetika nebo úlový vzduch.

Česká abilympijská asociace, z.s. - Centrum Kosatec

Cíle projektu

Cílem projektu je stavba Apidomku na přístupné části střešní plochy Centra Kosatec. Centrum Kosatec již od roku 2012 chová včelstva, ze kterých každoročně získává med, vosk a jiné produkty využitelné v sociálním podnikání. Nápad apidomku vznikl právě z důvodu rozšíření možností při chovu včel a nabídky (jak klientům, tak širší veřejnosti) nové formy terapie, neboli apiterapie. Apiterapie působí na člověka v mnoha různých okruzích – teplo, vibrace, zvuk, čistota vzduchu a další. Výstavbu apidomku by realizovali zaměstnanci Centra Kosatec, případně za pomoci dobrovolníků z partnerských firem a společností. Celou výstavbu, včetně testování před zpřístupněním veřejnosti, předpokládáme v časovém rozmezí červenec 2023 - březen 2024. 

Cílová skupina

  • Děti a mládež
  • Handicapovaní
  • Senioři
  • Maminky s dětmi
  • Aktivní stárnutí
  • Životní prostředí
  • Jiné (uveďte níže)

Projekt je určen pro klienty Centra Kosatec a širokou veřejnost napříč věkovými skupinami. Apidomek se bude zaměřovat na aktivní stárnutí, zdravý životní styl, relaxaci a vzdělávací a aktivizační služby.

Klíčové aktivity

KA1 - Vytvoření návrhu apidomku a PR & Marketingové strategie pro Burzu filantropie 

První nezbytnou aktivitou je tvorba samotného návrhu apidomku a zajištění dostatečného financování (případně jinou formu dárcovství) pro výstavbu apidomku. V rámci této aktivity je také vytvořena PR a marketingová strategie pro burzu filantropie spojená s představením celého projektu. 

KA2 - Výstavba apidomku & zazimování včelstev  

Dle návrhu a za pomoci poskytnuté projektu společně s našimi vlastními silami začne výstavba apidomku, předběžné otestování konstrukce a přesun včelstev. Jelikož dle harmonogramu vychází tato aktivita na přibližně říjen, je potřeba včelstva také v brzké době zazimovat. 

KA3 - Aktivní PR & Marketingová propagace a příprava na spuštění projektu 

V době, kdy budou včelstva v apidomku zazimována bude Centrum Kosatec pokračovat ve své aktivitě PR a marketingové propagace apidomku v rámci svého vlastního dosahu, dosahu partnerů a partnerských podniků, dále také tiskovin a online webovek, se kterými máme navázanou určitou formu spolupráce. Kromě zmíněného dojde také k oslovení dalších potencionálních stránek zpřostředkovávající zážitkové aktivity (příkladem Slevomat). 

KA4 - Testování apidomku 

Po skončení přirozené doby zazimování včelstev dojde k praktickým testům apidomku a jeho pravidelnému užívání zaměstnanci Centra Kosatec, v brzké části hlavně s veškerou včelařskou ochranou z důvodů prevence zranění. Apidomek bude nejprve využíván tímto způsobem právě z důvodu odhalení a odstranění jakýchkoliv případných závad. 

KA5 - Zpřístupnění apidomku pro veřejnost 

Jakmile bude apidomek v předchozí aktivitě uznán za bezpečný a schválený k užívání pro širokou veřejnost, bude možné spustit výstup projektu společně s naším rezervačním systémem a za spolupráce se všemi domluvenými portály nabízející zážitkové aktivity.

Harmonogram

leden – březen 2023 (KA1) – vymyšlení nápadu, vytvoření hrubého návrhu apidomku

březen – červen 2023 (KA1) – vytváření prezentace na Burzu filantropie, příprava materiálů na prezentaci

červenec – říjen 2023 (KA2) – realizace výstavby apidomku, prvotní testování

říjen 2023 – březen 2023 (KA3) – zazimování včelstva, propagace apidomku v Kosatci

březen 2023 – duben 2023 (KA4) – kompletní testování apidomku před poskytováním zážitku pro širokou veřejnost

duben 2023 a dál (KA5) – zpřístupnění apiterapie klientům a veřejnosti

Rozpočet

Materiál – výstavba Apidomku – dřevo v hodnotě 60.000 Kč

3 včelstva – v celkové hodnotě 9.000 až 14.000 Kč

Požadavek od donátorů Burzy filantropie

75 000 Kč

Hlavní partneři Burzy filantropie

více

Web burzafilantropie.cz vznikl díky unikátní spolupráci Koalice nevládek Pardubicka, z.s. (KONEP) a Pardubického kraje a za finančního příspěvku realizátorů Burzy filantropie ve Zlínském kraji (Poradenské a krizové centrum) a Královehradeckém kraji (Krajský úřad Královehradeckého kraje).