Přeskočit na obsah Přeskočit na navigaci Přeskočit na navigaci

Daruješ. Opravíš. Pomůžeš.

11. místo ( 1 %)

Založili jsme nábytkovou banku a reuse centrum v Kroměříži. Chceme dát šanci nábytku, který by skončil jako odpad na sběrném dvoře, a taky lidem, kteří skončili bez domova na ulici. Pomocí z projektu získaného nářadí, tepovače čalounění a přívěsného vozíku budeme moci více věcí zachránit, zároveň zapojovat a aktivizovat lidi, kteří se ocitli na okraji společnosti. Půjčováním těchto věcí veřejnosti za dobropoplatek, získáme navíc příspěvek na provoz.

ReŠaNa KM

Cíle projektu

V konzumním životě ztrácí spousta věcí a činností hodnotu. Prostřednictvím oprav opravitelných kousků nábytku chceme ukázat, že ne vše patří na skládku, že jde udělat ze starého nové, pěkné, použitelné. Do oprav zapojíme domácí kutily, studenty, ty co si chtějí sami vyrobit něco rukama a také lidi bez domova, kterým touto zkušeností pomůžeme získat pracovní návyky a sebevědomí o užitečnosti pro společnost. Ze věcných darů a příspěvku z podpory tohoto projektu vybavíme do konce letošního roku malou mobilní dílnu (vleze se do příručního vozíku), díky ní se budeme navzájem učit a pomáhat si.
S tepovacím strojem i nářadím se naučíme pracovat, naučíme to i pomocníky z řad lidí z okraje společnosti, kteří nám s opravami i čištěním darovaného nábytku budou pomáhat. Sepíšeme návody, které použijeme pro zájemce z Dobropůjčovny z řad veřejnosti. Dobropůjčovnu rozjedeme na přelomu října a listopadu 2023.
Proškolíme řidiče z řad dobrovolníků, který bude s našim novým vozíkem jezdit. Na svozech při stěhování budou pomáhat lidé bez domova. Ty již zapojujeme, ale při plánování svozu jsme omezeni tím, že vozík se musí půjčovat, proto nemůžeme být časově pružnější. Od listopadu do prosince provedeme alespoň 6 svozů s novým vozíkem a do stěhování zapojíme nejméně 8 osob z okraje společnosti. Dobropůjčovna vozík případným zájemcům pronajme za komerční cenu a výtěžek půjde na dofinancování provozních nákladů spolku ReŠaNa KM.

Cílová skupina

  • Děti a mládež
  • Senioři
  • Maminky s dětmi
  • Prevence drogově závislých
  • Aktivní stárnutí
  • Životní prostředí
  • Jiné (uveďte níže)

Nábytek a vybavení domácnosti, které by putovaly do popelnic a na skládku, dostanou šanci podílet se na několikanásobném dobrém skutku. Dárci věcí, získají volné místo, dobrý pocit, že darují a nezvýší množství odpadu. Ti co věci využijí, je získají za nízkou cenu a zachrání od skládky. Ti co se budou podílet na opravách nábytku, se naučí z nepotřebného udělat užitečné a krásné. Ti, co si půjčí vybavení z Dobropůjčovny, nebudou muset pořizovat nové vybavení, mohou si své věci očistit, opravit a převést za poplatek, který navíc podpoří činnost neziskovky. Cílovou skupinou projektu jsou lidi sociálně slabí, ekologicky smýšlející a vlastně všichni obyvatele města Kroměříže, protože díky projektu se razantně sníží množství odpadu na místních skládkách (vycházíme z podkladů od Federace nábytkových bank a reuse center).

Klíčové aktivity

Nábytek, který už někde ztratil svůj účel nebo byl nahrazen novým, nemusí majitelé složitě prodávat a nabízet. Mohou nám jej darovat, mít z toho dobrý pocit, že nevytvořili další odpad, ale že věci ještě někomu dalšímu poslouží. Chceme se zaměřit na informování veřejnosti v Kroměříži o možnosti darovat a specifikovat typy nábytku, které budeme schopni dále distribuovat či opravit, abychom se nestali sami skládkou odpadu, ale zároveň se naučili odhadnout, co ještě zachránit lze.
Vyhlásíme sbírku nářadí, z té si vybavíme část minidílny. To co se nám podaří získat navíc nabídneme zájemcům ke koupi za symbolickou cenu v reuse centru, výtěžek použijeme na provoz (nájemné, energie, účetní apod.). Z podpory Burzy filantropie zakoupíme specifické kusy nařadí potřebné k renovaci nábytku a dovybavíme tím minidílnu.
Zakoupíme nový nebo bazarový přívěsný vozík za auto. Ten budeme používat při svozech, nebo půjčovat v Dobropůjčovně.
Dobropůjčovna nabídne lidem pomoc, jak svému nábytku prodloužit pěkný vzhled vyčištěním profitepovačem, drobnou opravou zapůjčeným nářadím, nebo ho můžou odvést někomu z blízkých či známých pomocí zapůjčeného vozíku. Poplatek, který za tyto služby zaplatí bude zároveň příspěvkem na činnost a provozní náklady našeho spolku ReŠaNa KM.

Harmonogram

říjen
Mapování aktuálních cen tepovačů, nářadí pro opravu nábytku, vozíků.
Sbírka nářadí.
listopad
Zakoupení věcí.
Učení se s zakoupeným vybavením zacházet.
Sepsání pravidel Dobropůjčovny a její propagace.
prosinec
Opravy a čištění nábytku s novým vybavením.
Svoz s novým vozíkem.
Workshop pro veřejnost na opravu malého kusu nábytku.
Provoz Dobropůjčovny – vylaďování provozu a pravidel, propagace.

Rozpočet

tepovací profesionální vysavač 13.000 Kč
nářadí pro opravu nábytku 12.000 Kč
přívěsný vozík 25.000 Kč

Požadavek od donátorů Burzy filantropie

50.000 Kč

Hlavní partneři Burzy filantropie

více

Web burzafilantropie.cz vznikl díky unikátní spolupráci Koalice nevládek Pardubicka, z.s. (KONEP) a Pardubického kraje a za finančního příspěvku realizátorů Burzy filantropie ve Zlínském kraji (Poradenské a krizové centrum) a Královéhradeckém kraji (Krajský úřad Královéhradeckého kraje).