Přeskočit na obsah Přeskočit na navigaci Přeskočit na navigaci

Osvětovo-vzdělávací besedy „O životě s epilepsií“

5. místo ( 9 %)

Na osvětových besedách „O životě s epilepsií“ vystupuje lektor, který přednáší odbornou teoretickou část o epilepsii, ale i člověk s „příběhem“, který vypráví svou žitou zkušenost s nemocí.
Ve společnosti není dostatečná informovanost o této nemoci. Lidé mnohdy nemají přesné informace o diagnóze, nevědí, jak správně poskytnout první pomoc při epileptickém záchvatu, pod pojmem epilepsie si představí jen jednu jeho podobu. Mají pouze omezené povědomí o tom, co život s epilepsií přináší.

Společnost E / Czech Epilepsy Association, z. s.

Cíle projektu

Hlavním cílem projektu je uspořádání 5 tematických besed s názvem „O životě s epilepsií“ na SŠ v Královéhradeckém kraji, viz níže.
- Vyšší odborná škola zdravotnická a Střední zdravotnická škola, Hradec Králové, Komenského 234, Hradec Králové 3
- Střední zdravotnická škola Náchod – Evangelická akademie, Kladská ul. 335, Náchod
-Vyšší odborná škola zdravotnická, Střední zdravotnická škola a Obchodní akademie, Trutnov, Procházkova 303, Trutnov
-Gymnázium a Střední odborná škola pedagogická, Kumburská 740, Nová Paka
-Hořické gymnázium, Blahoslavova 2105, Hořice

Besedy se uskuteční v období říjen – prosinec 2024. Každé besedy se zúčastní cca 50 žáků a pedagogů.

Účelem besed je zlepšit život lidem s epilepsií zvýšením informovanosti a osvěty o životě s epilepsií.

Projekt plní cíl:

1. Osvěty veřejnosti. Formou besed předáváme základní informace o této nemoci a o první pomoci. Tím u lidí zmírňujeme strach, který se s epilepsií často pojí. Podpůrné a informované okolí může lidem s epilepsií pomoci zvládat důsledky onemocnění lépe.

2. Osvěta odborné veřejnosti. Besedy organizujeme i pro specializovaná zařízení, kterým šijeme obsah na míru. Nad rámec naší laické besedy pro veřejnost se dle cílové skupiny zabýváme tématy a problematikami, které jsou pro publikum relevantní (např.: studentům zdravotnických oborů přibližujeme, jak spolupracovat s pacienty s epilepsií; studentům pedagogických oborů a pedagogům pomáháme nastavovat důvěrné, přátelské a efektivní prostředí atd.).

Cílová skupina

  • Děti a mládež

Klíčové aktivity

V České republice žije okolo 100 000 lidí s epilepsií. Je tedy velmi pravděpodobné, že se s touto diagnózou někdy každý z nás setká. O epilepsii je potřeba mluvit, a proto šíříme osvětu i v terénu.

Epilepsie se může projevit v každém věku a může vést k pocitu osamocení, vyloučení či stigmatizaci, sebestigmatizaci i diskriminaci ze strany okolí. Projektem tyto situace měníme a mírníme také díky tomu, že na besedách za lidi s epilepsií nevystupují druzí, ale oni sami jsou těmi, kdo přednáší a veřejně vystupují.

Naše besedy nejsou pouze teoretická přednáška. Na každé akci vystupují lidé s epilepsií, tzv. „živé knihy“, které představí svůj žitý příběh a účastníkům přiblíží, jaký život s epilepsií doopravdy je. Naším cílem je předávat informace hravě a srozumitelně a aby si účastníci odnesli to, co je zajímá.

Beseda se skládá ze dvou hlavních částí:

1. V odborné zdravotnické části hovoří lektor o diagnóze epilepsie. Seznámí účastníky s druhy epileptických záchvatů, s léčbou a se správným poskytnutím první pomoci při epileptickém záchvatu. Dále vysvětlí, co lidé s epilepsií zažívají.

2. V příběhové části vystupují lidé s epilepsií a popisují svou žitou zkušenost. Účastníci mají prostor pokládat jakékoli otázky. Lektoři jsou připravení o tématu epilepsie otevřeně hovořit.

Větší informovaností a sdílením osobních příběhů u samotných lidí s epilepsií posilujeme jejich sebedůvěru, což může vést ke zmírnění strachu, aby se o „své epilepsii“ nebáli mluvit. Projektem zmírňujeme předsudky jak u veřejnosti vůči epilepsii, tak u lidí s epilepsií vůči druhým.

Harmonogram

Pět plánovaných besed se uskuteční v období říjen – prosinec 2024 prezenčně v Královéhradeckém kraji a to buď na SŠ či VOŠ, viz výčet škol výše.
Oba lektoři (odborný lektor i lektor s příběhem), kteří na osvětových besedách vystoupí, žijí v Královéhradeckém kraji.

Rozpočet

Mzdové náklady:
• Koordinátor, PR - 17 260 Kč
• Lektor – 13 050 Kč
• Lektor s příběhem – 7 500 Kč
• Garant projektu – 4 142 Kč

Administrativní náklady a cestovné: 7 500 Kč

Celkem za 5 besed 49 452 Kč (cca 9 890 Kč/beseda).

Požadavek od donátorů Burzy filantropie

49.452 Kč

Hlavní partneři Burzy filantropie

více

Web burzafilantropie.cz vznikl díky unikátní spolupráci Koalice nevládek Pardubicka, z.s. (KONEP) a Pardubického kraje a za finančního příspěvku realizátorů Burzy filantropie ve Zlínském kraji (Poradenské a krizové centrum) a Královéhradeckém kraji (Krajský úřad Královéhradeckého kraje).