Přeskočit na obsah Přeskočit na navigaci Přeskočit na navigaci

Pomoc pro zraněné dětské duše

4. místo ( 13 %)

Dnešní děti bohužel čelí vážným psychickým potížím. Počet těch, které za posledních 8 let vyhledaly naši pomoc, je už dvojnásobný! Nejčastěji je trápí úzkosti, deprese, sebepoškozování i sebevražedné myšlenky. Jejich trápení bývá spojené s narušenými sociálními vztahy, traumaty, tlakem na výkon, a se projevuje se poruchami spánku, jídla, ztrátou energie, či panickými stavy. Klíčová je okamžitá a odborná pomoc. Naše krizové centrum jim takovou pomoc nabízí s cílem vrátit jim psychickou pohodu.

Centrum J.J.Pestalozziho, o.p.s.

Cíle projektu

Během 6 měsíců poskytnout odbornou pomoc 60 dětem potýkajícím se s úzkostmi, depresemi, strachy, sebepoškozováním a neošetřenými traumaty, s cílem zamezit rozvoji krize, pomoci lépe zvládnout tíživou situaci, porozumět svým emocím a osvojit si zdravé způsoby jejich zvládání, což bude hodnoceno na základě individuálního pokroku a snížení symptomů.
Smyslem projektu je rychle a účinně reagovat na narůstající krizi v duševním zdraví dětí.
Projekt se zaměřuje na zamezení dalšího rozvoje krize, tedy na prevenci prohlubování stávajících obtíží a vzniku dalších komplikací. Dětem je poskytována citlivá podpora, která jim umožňuje lépe zvládat tíživé situace nejen akutně, ale i v dlouhodobé perspektivě.
Klíčovým prvkem je rozvoj emoční gramotnosti – děti se učí rozumět svým pocitům, pojmenovávat je a osvojovat si zdravé a funkční způsoby jejich zvládání.
Důležitým úkolem je posílit vnitřní zdroje dětí. Díky odborné pomoci se učí porozumět sobě a svému tělu, získat nástroje pro efektivní řešení problémů, posílit sebevědomí a sebedůvěru, a také si vybudovat lepší psychickou odolnost.
Poskytnutím včasné, odborné a citlivé péči můžeme významně přispět k jejich uzdravení, aby mohly lépe čelit budoucím výzvám a stresovým situacím v jejich životě.
DŮLEŽITÝM FAKTOREM POMOCI DÍTĚTI JE PRÁCE S RODIČI, KTEŘÍ JSOU NEJVÝZNAMNĚJŠÍM ZDROJEM VNĚJŠÍ PODPORY. V krizovém centru nabízíme pomoc nejen prostřednictvím SOC. PORADENSTVÍ, ale také PROVÁZENÍ OBTÍŽNÝMI ROZHOVORY S PRVKY MEDIACE a TERAPIE.

Cílová skupina

  • Děti a mládež

Klíčové aktivity

KRIZOVÁ INTERVENCE
Pomáháme dětem zorientovat se v tom, co právě prožívají, pochopit, co se děje, a uvědomit si své reakce. Důraz klademe na normalizaci pocitů a reakcí v dané situaci. Nejdůležitějším krokem je pomoci zklidnit intenzivní emoce, jako je úzkost, strach, hněv nebo smutek. Využíváme k tomu různé techniky, např. dechová cvičení, relaxační metody, nebo bezpečné způsoby, jak takové emoce vyjádřit. Pracujeme na vytvoření plánu, který pomůže zvládnout aktuální krizi a udělat první kroky ke zlepšení situace. Plán zahrnuje dostupné zdroje pomoci a strategie zvládání náročných situací.
MAPOVÁNÍ A DIAGNOSTIKA
Prostřednictvím rozhovorů, pozorování a psychologických nástrojů zjišťujeme aktuální emoční, kognitivní a behaviorální stav dítěte, včetně intenzity prožívaných potíží. Povídáme si o vztazích mezi členy rodiny, sledujeme komunikační vzorce a celkové fungování rodiny. Zaměřujeme se na silné stránky dítěte, zájmy, dovednosti, předchozí úspěšné strategie zvládání a také na dostupné vnější zdroje podpory (kamarádi, škola, kroužky). Součástí je také posouzení způsobů myšlení, jeho přesvědčení o sobě a světě.
PSYCHOLOGICKÉ PORADENSTVÍ
Vytváříme prostor pro vyjádření pocitů a obav, nesoudíme, ujišťujeme, povzbuzujeme. Společně s ním a rodinou identifikujeme klíčové problémy a hledáme řešení. Předáváme informace, rady a doporučení, které jim pomohou efektivněji se s danou situací vyrovnat. Snažíme se dítěti a jeho rodině srozumitelným způsobem popsat povahu jeho problémů, možné příčiny a mechanismy, a také dostupné možnosti pomoci a strategie zvládání.
PSYCHOTERAPIE
Pracujeme na identifikaci a zpracování hlubších emocionálních a psychických problémů, traumatických zážitků a nezdravých vzorců chování, které ovlivňují současné fungování. Podporujeme dítě ve vyjádření svých emocí, pomáháme mu porozumět jejich původu a nacházet zdravější způsoby, jak se s nimi vyrovnat.Učíme ho,jak efektivně zvládat stresové situace, jak regulovat silné a předcházet negativním reakcím

Harmonogram

11/2025 – 04/2026

Rozpočet

Osobní náklady:
Psycholog a psychoterapeut (počet odpracovaných hodin 540, osobní náklady (hrubá mzda, sociální a zdravotní pojištění, zák. poj. Kooperativa) 302.000 Kč
Terapeutická pomůcka:
Lezecká sestava Montessori 3 v 1 (lezecký oblouk, skluzavka, polštář) 5.000 Kč
Celkem projekt 307.000 Kč

Požadavek od donátorů Burzy filantropie

75.000 Kč

Hlavní partneři Burzy filantropie

více

Web burzafilantropie.cz vznikl díky unikátní spolupráci Koalice nevládek Pardubicka, z.s. (KONEP) a Pardubického kraje a za finančního příspěvku realizátorů Burzy filantropie ve Zlínském kraji (Poradenské a krizové centrum) a Královéhradeckém kraji (Krajský úřad Královéhradeckého kraje).