Pomoc pro zraněné dětské duše
Dnešní děti bohužel čelí vážným psychickým potížím. Počet těch, které za posledních 8 let vyhledaly naši pomoc, je už dvojnásobný! Nejčastěji je trápí úzkosti, deprese, sebepoškozování i sebevražedné myšlenky. Jejich trápení bývá spojené s narušenými sociálními vztahy, traumaty, tlakem na výkon, a se projevuje se poruchami spánku, jídla, ztrátou energie, či panickými stavy. Klíčová je okamžitá a odborná pomoc. Naše krizové centrum jim takovou pomoc nabízí s cílem vrátit jim psychickou pohodu.
Centrum J.J.Pestalozziho, o.p.s.
Cíle projektu
Během 6 měsíců poskytnout odbornou pomoc 60 dětem potýkajícím se s úzkostmi, depresemi, strachy, sebepoškozováním a neošetřenými traumaty, s cílem zamezit rozvoji krize, pomoci lépe zvládnout tíživou situaci, porozumět svým emocím a osvojit si zdravé způsoby jejich zvládání, což bude hodnoceno na základě individuálního pokroku a snížení symptomů.
Smyslem projektu je rychle a účinně reagovat na narůstající krizi v duševním zdraví dětí.
Projekt se zaměřuje na zamezení dalšího rozvoje krize, tedy na prevenci prohlubování stávajících obtíží a vzniku dalších komplikací. Dětem je poskytována citlivá podpora, která jim umožňuje lépe zvládat tíživé situace nejen akutně, ale i v dlouhodobé perspektivě.
Klíčovým prvkem je rozvoj emoční gramotnosti – děti se učí rozumět svým pocitům, pojmenovávat je a osvojovat si zdravé a funkční způsoby jejich zvládání.
Důležitým úkolem je posílit vnitřní zdroje dětí. Díky odborné pomoci se učí porozumět sobě a svému tělu, získat nástroje pro efektivní řešení problémů, posílit sebevědomí a sebedůvěru, a také si vybudovat lepší psychickou odolnost.
Poskytnutím včasné, odborné a citlivé péči můžeme významně přispět k jejich uzdravení, aby mohly lépe čelit budoucím výzvám a stresovým situacím v jejich životě.
DŮLEŽITÝM FAKTOREM POMOCI DÍTĚTI JE PRÁCE S RODIČI, KTEŘÍ JSOU NEJVÝZNAMNĚJŠÍM ZDROJEM VNĚJŠÍ PODPORY. V krizovém centru nabízíme pomoc nejen prostřednictvím SOC. PORADENSTVÍ, ale také PROVÁZENÍ OBTÍŽNÝMI ROZHOVORY S PRVKY MEDIACE a TERAPIE.
Cílová skupina
- Děti a mládež
Klíčové aktivity
KRIZOVÁ INTERVENCE
Pomáháme dětem zorientovat se v tom, co právě prožívají, pochopit, co se děje, a uvědomit si své reakce. Důraz klademe na normalizaci pocitů a reakcí v dané situaci. Nejdůležitějším krokem je pomoci zklidnit intenzivní emoce, jako je úzkost, strach, hněv nebo smutek. Využíváme k tomu různé techniky, např. dechová cvičení, relaxační metody, nebo bezpečné způsoby, jak takové emoce vyjádřit. Pracujeme na vytvoření plánu, který pomůže zvládnout aktuální krizi a udělat první kroky ke zlepšení situace. Plán zahrnuje dostupné zdroje pomoci a strategie zvládání náročných situací.
MAPOVÁNÍ A DIAGNOSTIKA
Prostřednictvím rozhovorů, pozorování a psychologických nástrojů zjišťujeme aktuální emoční, kognitivní a behaviorální stav dítěte, včetně intenzity prožívaných potíží. Povídáme si o vztazích mezi členy rodiny, sledujeme komunikační vzorce a celkové fungování rodiny. Zaměřujeme se na silné stránky dítěte, zájmy, dovednosti, předchozí úspěšné strategie zvládání a také na dostupné vnější zdroje podpory (kamarádi, škola, kroužky). Součástí je také posouzení způsobů myšlení, jeho přesvědčení o sobě a světě.
PSYCHOLOGICKÉ PORADENSTVÍ
Vytváříme prostor pro vyjádření pocitů a obav, nesoudíme, ujišťujeme, povzbuzujeme. Společně s ním a rodinou identifikujeme klíčové problémy a hledáme řešení. Předáváme informace, rady a doporučení, které jim pomohou efektivněji se s danou situací vyrovnat. Snažíme se dítěti a jeho rodině srozumitelným způsobem popsat povahu jeho problémů, možné příčiny a mechanismy, a také dostupné možnosti pomoci a strategie zvládání.
PSYCHOTERAPIE
Pracujeme na identifikaci a zpracování hlubších emocionálních a psychických problémů, traumatických zážitků a nezdravých vzorců chování, které ovlivňují současné fungování. Podporujeme dítě ve vyjádření svých emocí, pomáháme mu porozumět jejich původu a nacházet zdravější způsoby, jak se s nimi vyrovnat.Učíme ho,jak efektivně zvládat stresové situace, jak regulovat silné a předcházet negativním reakcím
Harmonogram
11/2025 – 04/2026
Rozpočet
Osobní náklady:
Psycholog a psychoterapeut (počet odpracovaných hodin 540, osobní náklady (hrubá mzda, sociální a zdravotní pojištění, zák. poj. Kooperativa) 302.000 Kč
Terapeutická pomůcka:
Lezecká sestava Montessori 3 v 1 (lezecký oblouk, skluzavka, polštář) 5.000 Kč
Celkem projekt 307.000 Kč
Požadavek od donátorů Burzy filantropie
75.000 Kč