Přeskočit na obsah Přeskočit na navigaci Přeskočit na navigaci

Bez bolesti až do poslední chvíle

DOMA, se svými blízkými, bez bolesti. Právě tohle je přání hospicových pacientů a jejich rodin.
Nejčastěji se u umírajících pacientů řeší úleva od bolesti, dušnosti, pocitu na zvracení a neklidu. K tomu nejlépe slouží Lineární injekční dávkovač. Díky tomuto přístroji jsou léky podávány do podkoží plynule po celých 24hodin. Pacienti mají všechny medikace, které jsou potřeba v jednom dávkovači. Nemusí být aplikovány další injekce, dávkovač tak nezatěžuje nemocného ani pečující.

Oblastní charita Ústí nad Orlicí

Cíle projektu

Cílem projektu je pořízení Lineárního dávkovače Micropump MPmlh, který slouží k podávání kontinuální medikace ordinované paliatrem. Využívá se u terminálních pacientů k nastavení léčby bolesti.
Je to nejčastěji využívaný přístroj v terénní paliativě, jeho výhodou je snadná manipulace. Zároveň je přenosný a velice lehký, což dává svobodu i hospicovým pacientům. Spousta terminálních, umírajících pacientů chce mít možnost přecházet, sedět, hýbat se. Díky těmto přístrojům nejsou připoutáni trvale na lůžko, ale zároveň mají stále dávkované léky na bolest.

Dávkovače jsou cenově nákladné, ale zároveň jsou základem paliativní léčby. Do služby je potřebné pořídit právě tento typ z důvodu malé velikosti a nezávislosti na elektrickém proudu.

V současné době se služba potýká s dosluhujícími dávkovači, které již není možné opravit. Je proto nezbytné pořídit nové, které tak budou pacientům ulevovat i nadále od bolesti. Aktuálně služba využívá 14 těchto přístrojů. Z toho 10 dávkovačů je již neopravitelných a vzhledem na jejich stáří potřebné vyměnit. Stejný počet je průměrně využíván každý den v terénu u pacientů.
Lineární dávkovače jsou základem práce paliativního týmu.

Aby mohli být hospicový pacienti doma až do poslední chvíle, bez bolestí, bez dalších vedlejších projevů nemoci, je nezbytné zajistit dostatečné množství zdravotních pomůcek a přístrojů, jako je například Lineární dávkovač léků.
Cílem projektu bude zajištění 2 Lineárních dávkovačů

Cílová skupina

  • Senioři
  • Zdravotnictví
  • Jiné (uveďte níže)

Klíčové aktivity

1. Účast na Burze filantropie a mít možnost představit záměr a cíl projektu „Bez bolesti až do poslední chvíle“.
2. Dle dosažené podpory objednání Lineárních dávkovačů
3. Proškolení zaměstnanců
4. Využívání (aplikace v praxi) u pacientů Domácího hospice ALFA-OMEGA, úleva od bolesti
5. Vyúčtování a závěrečné poděkování donátorům Burzy filantropie a navázání možné spolupráce, nabídka přednášek donátorům a jejich zaměstnancům.

Harmonogram

- Začátek projektu: 03.2024 (započaté jednání o dosluhujících Lineárních pumpách a nutnosti zajištění nových)
- 9.2024 (Účast na Burze filantropie, úspěšná prezentace projektu, podpoření projektu.)
- Objednání Lineárních dávkovačů
- Konec projektu: 02.2025 (Poděkování donátorům formou závěrečné zprávy o projektu.)

Rozpočet

Rozpočet projektu: 77.040,- Kč

Hospicové sestry poskytují péči umírajícímu a pečující osobě 24 hodin denně, 7 dní v týdnu.
K některým pacientům vyjíždí hospicové sestry i několikrát denně, dle jejich potřeby a závažnosti zdravotního stavu a to po celém území Orlickoústecka.

Do rozpočtu jsou zahrnuty náklady na pořízení 2 dávkovačů Micropump MPmlh.
K péči je průměrně využívaných 10 přístrojů v jednu chvíli. Kapacita služby je 12 pacientů.

Lineární dávkovač - 1ks 38.520,-Kč.

Požadavek od donátorů Burzy filantropie

Aby mohli být pacienti doma až do poslední chvíle, je velice potřebné obnovit dosluhující lineární dávkovače. Jedná se o zdravotnické přístroje, které paliativním pacientům dávkují pravidelně léky. Dávkovače jsou cenově nákladné, ale zároveň jsou základem paliativní léčby. Potřebné jsou právě tyto typy z důvodu malé velikosti, nezávislosti na elektrickém proudu. Spousta terminálních, umírajících pacientů chce přecházet, sedět, hýbat se, díky těmto přístrojům nejsou připoutaní trvale na lůžko, ale zároveň mají trvale dávkované léky na bolest. Současné dávkovače již dosluhují. Jeden tento dávkovač stojí 38.520 Kč. V současné chvíli je zapotřebí pořízení 8 těchto přístrojů. Na zajištění 2 Lineárních dávkovačů Micropump MPmlh bychom potřebovali získat 75.000 Kč. Zbylá částka bude dofinancována z vlastních zdrojů organizace.

Hlavní partneři Burzy filantropie

více

Web burzafilantropie.cz vznikl díky unikátní spolupráci Koalice nevládek Pardubicka, z.s. (KONEP) a Pardubického kraje a za finančního příspěvku realizátorů Burzy filantropie ve Zlínském kraji (Poradenské a krizové centrum) a Královéhradeckém kraji (Krajský úřad Královéhradeckého kraje).