Přeskočit na obsah Přeskočit na navigaci Přeskočit na navigaci

Šatník pro dobrý start

2. místo ( 16 %)

V KM ani okolí neexistuje pomoc nebo organizace pro samoživitele. Zůstávají v tom často sami. Když nemáte na chleba, školní potřeby ani na oblečení či obuv pro děti, je to stres a nepříjemné období. Jste samoživitel, který se ne vždy vlastní vinou dostal do situace, kdy zkrátka něco chybí. Šatník Kroměříž nechce být jen náhradou second-handu, ale příjemným místem pro příjemný pocit všech potřebných. Pomůže s oblečením, děti dostanou hračky a knihy anebo třeba sportovní potřeby. A to vše zdarma.

ReŠaNa KM, z.s.

Cíle projektu

Cíle této iniciativy jsou pomoc. Pomoc a podpora - samoživitelům v nouzi, pěstounům, uprchlíkům z UA.
Od začátku fungování Šatníku v Kroměříži opakovaně poskytujeme pomoc přes 300 potřebným nejen z Kroměříže, ale i okolí. Zároveň jsme pomáhali a pomáháme uprchlíkům z UA, kterých se u nás v začátcích protočilo min. 3 000. Důsledně dodržujeme pravidla registrace a návštěv, abychom měli nejen přehled o účasti, ale zároveň i přehled o našich maminkách a jejich situaci. Do letošního května jsme pomáhali 1x týdně a vždy nás navštívil dostatek lidí, aby mělo dál smysl v tomto pokračovat a rozšiřovat formu pomoci.
Ne vždy je ta možnost pomoci si sám. Ne vždy máte za sebou rodinu. Ne vždy vám schválí pomoc stát. My tu jsme pro každého, kdo splní naše kritéria a má slušné vychování.
Nechceme pouze nabízet oblečení, hračky, knihy, sportovní nebo domácí potřeby. Rádi bychom zpříjemnili, a časem i rozšířili, prostor pro tyto lidi, kteří k nám zavítají, aby se přestali aspoň na chvíli cítit nemožně, trapně nebo ve stresu – chleba a mléko nebo boty pro dítě? Školní potřeby nebo hygiena pro ženy? Tato dilemata řeší většina klientů naší cílové skupiny dnes a denně. U nás to řešit nemusí, u nás mají toto všechno k dispozici bezplatně, stačí se registrovat.

Cílová skupina

  • Děti a mládež
  • Senioři
  • Maminky s dětmi
  • Životní prostředí
  • Jiné (uveďte níže)

Zůstat najednou bez prostředků na nutné je velmi tíživé. Nemůžete se vždy spolehnout na pomoc okolí nebo státu. A připravit se na takovou situaci ne vždy lze. Najednou jste vyčleněni ze společnosti a řešíte věci, na které jste nebyli připraveni. Děti to vidí a cítí. Ani ony nechtějí stát na okraji. Cílíme na zlepšení situace v rodinném zázemí formou materiální pomoci. Naše neúplné rodiny využívají pozitivních výstupů této podpory.
Zároveň také pomáháme a podporujeme aktuálně seniory z Ukrajiny, kteří se sem přišli ukrýt a nemají nic. Tato skupina je nejvíce ohrožena vzhledem ke svému věku, kdy je obtížné splynout s jinou kulturou, naučit se jazyk nebo jít pracovat v cizím prostředí.

Klíčové aktivity

Náš projekt je především zaměřen na pomoc maminkám i tatínkům, kteří se ocitli sami s dětmi, často v nelehké situaci. Není to jen o zajištění nutných záležitostí k přežití jako nové bydlení, finance, často soudy a jiná opatření kvůli dětem. Je to o zajištění možnosti trochu si oddychnout při řešení finančních potíží. V Šatníku je k dispozici oblečení a obuv pro všechny – pro děti, teenagery, ženy i muže! Nabízíme také knihy, školní potřeby, drogerii, sportovní vybavení, drobné vybavení do domácnosti (ať už je to ložní prádlo, ručníky nebo třeba příbory či hrnce). Schází se u nás lidé s podobným osudem a vždy víme, jaký je jejich životní příběh nebo co zrovna prožívají či potřebují řešit.
Spolupracujeme s některými institucemi, které mohou pomoci i poradit v určitých případech, kdy pouze materiální stránka věci nedostačuje a tím se i snažíme odlehčit našemu soc. systému.
Není vůbec lehké být v situaci, kdy zůstanete na děti sami. Málokdo je připraven to sám ustát a řešit. Chybí finance, soucit, pomoc okolí, pomoc státu, čas pro děti a na děti, čas pro sebe!
Chceme usnadnit tuto životní etapu lidem, kteří to potřebují.
Prostředí v Šatníku by mělo působit útulně, vkusně a prakticky, aby bylo vše dobře přehledné a dohledatelné. Takový butik, kde na vás dýchne klid a pohoda. Chvíli nic neřešit. Vybrat si a nakoupit bez nutnosti sáhnutí do rodinného rozpočtu.

Harmonogram

Šatník po vstupu do spolku ReŠaNa pokračuje ve své činnosti dál tak, jak bylo zavedeno, jen na novém místě.
Prostor je k dispozici od srpna/ září, kdy obnovíme pravidelný provoz a tím i pomoc samoživitelům.
Rádi bychom rozšířili otvírací dny a zároveň chtěli přidat další možnosti pomoci, např. zásobování drogerií pravidelně a nečekat pouze na malé dárce. Školní potřeby jsou také nutné po celý rok a ne pouze v září.
Projekt tedy pokračuje a pokračovat bude i nadále, nejen v tomto roce, ale i v těch následujících. Chceme být stabilní služba pro samoživitele.

Rozpočet

- regály vysoké i nízké, cca 15 – 20ks, částka 17 000Kč
- štendry na oblečení, cca 10ks, částka 7 000Kč
- úložné boxy, cca 30ks, částka 4 500Kč
- barvy, laky a jiné na renovaci starších kousků nábytku, částka cca 4 000Kč
- informační nástěnka, 1ks, částka 2 000Kč
- PC nebo notebook nebo tablet, pouze 1ks, částka 6 000Kč
- základní zařízení do kanceláře (židle, šanony, tiskárna), částka 4 000Kč
- textil na dekoraci místa (zakrytí trubek – netkaná textilie, záclony, závěsy aj.), počet dle potřeby, částka 2 500Kč
- zrcadla a jiné drobnosti, částka 3 000Kč
Celkem: 50 000Kč

Požadavek od donátorů Burzy filantropie

50 000Kč

Hlavní partneři Burzy filantropie

více

Web burzafilantropie.cz vznikl díky unikátní spolupráci Koalice nevládek Pardubicka, z.s. (KONEP) a Pardubického kraje a za finančního příspěvku realizátorů Burzy filantropie ve Zlínském kraji (Poradenské a krizové centrum) a Královéhradeckém kraji (Krajský úřad Královéhradeckého kraje).