Přeskočit na obsah Přeskočit na navigaci Přeskočit na navigaci

Zavádění nových metod při práci s ohroženými dětmi

Obsahem projektu je příprava a realizace interaktivních případových konferencí se zapojením dítěte a rodinných konferencí.
Snažíme se iniciovat systémové změny - propojujeme sociální a školská zařízení a samosprávu, hledáme účinné způsoby, jak předcházet sociálnímu vyloučení dětí a tím jejich ohrožení v mnoha oblastech života.
Cílem projektu je posílení zodpovědnosti rodin za řešení své situace a zaměření na zapojení dítěte do všech procesů, které se ho týkají.

Amalthea z.s.

Cíle projektu

Kromě přímé práce v rodinách se kontinuálně zaměřujeme na zavádění systémových změn a využívání metod sociální práce jako jsou rodinné konference a interaktivní případové konference se zapojením dětí.

Přestože rodinné konference (RK) a interaktivní případové konference (IPK) již několik let využíváme, pokládáme je stále za inovativní. Část naší role vidíme i v osvětě při jejich zavádění. Rodinám budeme nabízet, koordinovat a facilitovat interaktivní případové a rodinné konference.

1. Rodinné konference (RK)
Rodinná konference je v podstatě rodinná rada. Schází se na ní široká rodina a další osoby, které hledají nejlepší řešení obtížné situace dítěte. Setkání je organizováno proto, aby to byla v prvé řadě samotná rodina, která může rozhodnout o budoucnosti svého dítěte.
S pořádáním rodinných konferencí máme více než 10leté zkušenosti (největší v ČR). V praxi máme ověřeno, že jejich využití je možné ve všech situacích, kdy se řeší situace dítěte.

2. Interaktivní případové konference (dále jen IPK)
Jedná se o přístup, kdy rodina, dítě a odborníci hledají společně řešení obtížné situace. Vychází z dnes již běžně využívaných případových konferencí, ale rozšiřuje je o přítomnost dítěte jako rovnocenného účastníka. IPK je prostředkem k zajištění toho, aby se dětem a jejich názorům naslouchalo a aby byly zapojovány do rozhodování o věcech, které se jich týkají.
Účelem setkání je nalezení konkrétního řešení situace, na kterém se podílejí všichni účastníci včetně dítěte.

Cílová skupina

  • Děti a mládež
  • Maminky s dětmi
  • Jiné (uveďte níže)

Klíčové aktivity

Aktivity projektu:
Rodinné konference jsou využitelné při řešení širokého spektra situací, které ohrožují dítě. Koordinátor mapuje zdroje v rodině a okolí a připravuje všechny členy (včetně dětí) na setkání.
Významná je role pracovníka OSPOD, který formuluje otázku, na níž má rodina nalézt na soukromé rodinné radě odpověď, a OSPOD následně schvaluje a kontroluje plán vytvořený rodinou. Metoda je inovativní v posilování kompetencí a odpovědnosti rodiny za řešení situace dítěte.
Předpokládáme uspořádat 6 rodinných setkání, příprava trvá 4-8 týdnů, průměrně se účastní 10 členů – bez odborníků. Předpoklad 50 zapojených osob.

Druhou metodou jsou Interaktivní případové konference - model klasických případových konferencí rozšiřuje o přípravu a účast dítěte. Ta často mění atmosféru a snáze se hledá řešení. Na rozdíl od rodinných konferencí se IPK účastní i odborníci. Příprava IPK trvá cca 10 hodin, z toho je největší část věnována přípravě dítěte. Tato metoda je v posledním roce často využívaná, zájem mají nejen klíčoví pracovníci rodin, ale stále častěji se na nás se žádostí o uspořádání IPK obrací OSPOD nebo školská zařízení.
To, že nabízíme školám nebo OSPOD realizaci IPK, podporuje systémové změny, otevírá prostor pro užší spolupráci, byť je vždy primárním cílem podpora konkrétního dítěte.
Předpokládáme 30 realizovaných Interaktivních případových konferencí, příprava s 25 dětmi.
Celkem na Interaktivních případových konferencích je předpoklad 60 členů rodin. Věk dětí není omezující, pracujeme s dětmi cca od 3 let. Primárně je budeme nabízet pro děti v situacích přechodu (do MŠ, ZŠ, změna školy, při školní neúspěšnosti či výskytu výchovných problémů).
Služby jsou poskytovány bezplatně.

Více informací včetně videí:
Společné setkání s dítětem - interaktivní případov | amalthea.cz
Rodinné konference - RK centrum | amalthea.cz

Harmonogram

červenec 2025 – červen 2026

Rozpočet

Osobní náklady odborných pracovníků projektu:
- sociální pracovnice – metodik a facilitátor IPK (0,3 úvazku) – HM, SP, ZP, zákonné pojištění odpovědnosti
- sociální pracovnice – metodik a facilitátor IPK, koordinátor rodinných konferencí (0,3 úvazku) – HM, SP, ZP, zákonné pojištění odpovědnosti - 400 000 Kč
Kancelářské a výtvarné potřeby – 5 000 Kč
Drobné občerstvení na IPK, RK – 6 000 Kč
Služby: metodické a supervizní vedení pracovníků projektu (4 setkání á 3 hod.) - 11 700 Kč

Celkové předpokládané náklady projektu: 422 700 Kč.

Požadavek od donátorů Burzy filantropie

75000

Hlavní partneři Burzy filantropie

více

Web burzafilantropie.cz vznikl díky unikátní spolupráci Koalice nevládek Pardubicka, z.s. (KONEP) a Pardubického kraje a za finančního příspěvku realizátorů Burzy filantropie ve Zlínském kraji (Poradenské a krizové centrum) a Královéhradeckém kraji (Krajský úřad Královéhradeckého kraje).