Skupinová terapie pro ohrožené děti a jejich rodiče
Nepřiměřené množství strachu, nejistoty a nebezpečí. Sociálně ohrožené děti zažívají mnoho traumatizujících situací, které nemohou nijak ovlivnit. Jejich rodiče často své dětství prožili v podobných podmínkách. Díky pravidelným skupinovým terapiím se děti i rodiče učí rozumět svému prožívání a zážitkům a v bezpečném prostoru terapeutické skupiny mají možnost vyzkoušet nové vzorce chování.
Aufori, o. p. s.
Cíle projektu
Hlavním cílem předkládaného projektu je prevence vzniku rizikového chování a vztahových problémů u dětí, které žijí v ohrožených rodinách, nebo jejich snižování, a to prostřednictvím systematické terapeutické práce s jednotlivými členy těchto rodin.
Děti žijící v sociálně slabých rodinách mají menší životní šance uspět ve společnosti. Ve škole jsou často neúspěšné a odmítané z
důvodu odlišné barvy pleti, rozdílného sociálního či ekonomického
statusu. Jejich školní neúspěch často souvisí s tím, že se jim rodiče
dostatečně nevěnují, nepomáhají jim s přípravou do školy. Jedná se
mnohdy o děti, které nemají kamarády, mají zkušenost s šikanou,
nebo bývají „děti ulice“, jsou součástí rizikové party. V rodinné anamnéze těchto dětí se často vyskytuje zanedbávání, násilí, závislosti. Mívají zkušenost s přechodným i dlouhodobějším pobytem v dětském domově, diagnostickém ústavu, krizovém centru, azylovém domě. Obdobné potíže lze vysledovat v anamnéze rodičů, kteří v nějakém ohledu selhávají ve výchově či péči o své děti a jsou z tohoto důvodu v evidenci OSPOD.
Smyslem projektu je zajistit rodičům i jejich dětem potřebnou podporu, která přispěje ke zlepšení jejich životní situace a pomůže jim překonat překážky, se kterými si doposud sami neuměli poradit.
Cílem projektu je zajistit pravidelnou skupinovou terapeutickou pomoc pro minimálně 5 ohrožených dětí a 5 rodičů z Hradecka. Očekáváme, že účast na terapeutických skupinách povede k pozitivním změnám v prožívání a chování účastníků.
Cílová skupina
- Jiné (uveďte níže)
Klíčové aktivity
1. Skupinová terapie pro děti
Terapeutické skupiny pro děti vede dvojice terapeutů. Probíhají
v terapeutické místnosti v prostorách Aufori, o.p.s. Skupiny využívají principy skupinové dynamiky a zážitkové pedagogiky. Skupiny probíhají 1x za 14 dnů s časovou dotací 1,5 hodiny. Skupiny jsou koncipovány jako malé s kapacitou cca 7 dětí ve věku 12 – 15 let a jako otevřené pro nové zájemce v případě volné kapacity.
Terapeutické skupiny pro děti jsou zaměřeny na posilování silných stránek dítěte a efektivních behaviorálních strategií, umožňují dětem uvolnit negativní pocity v bezpečném prostředí, rozvíjí schopnost sebereflexe, porozumění vlastním pocitům a náladám, které učí vhodně vyjadřovat. Děti mají na skupině možnost zažívat pocit přijetí (od vrstevníků i dospělé autority), učí se dávat i přijímat zpětnou vazbu. Skupiny umožňují dětem sdílet svůj životní příběh v bezpečném prostředí a postupně ho chápat v širších souvislostech – vedou děti k uvědomění, jak jejich nálady a chování souvisí s tím, co v životě prožily či prožívají. Tento náhled vede v ideálním případě k postupným žádoucím změnám v jejich prožívání i chování. Skupinový rozhovor se dle potřeb dětí a dynamiky skupiny doplňuje expresivními terapeutickými technikami (především z oblasti arteterapie) a prvky z herní terapie (dle potřeby zařazujeme psychosociální hry).
2. Terapeutická skupina pro rodiče
Rodičovské skupiny mají formu skupinové terapie. Účastníci skupiny mají možnost zjišťovat, jak se s podobnými problémy a starostmi vyrovnávají jiní rodiče, poznávají více sami sebe, učí se orientovat a rozumět příčinám svých problémů. Díky skupinové dynamice mohou nacházet nová řešení a nové způsoby zvládání svých rodinných potíží. Skupinová dynamika má motivační efekt.
Skupiny probíhají v odpoledních hodinách a jsou plánovány 1x za 2 týdny. Během skupin je zajištěné hlídání malých dětí, abychom snížily překážky, které našim klientům brání v účasti na obdobných aktivitách.
Harmonogram
Všechny výše uvedené aktivity budou probíhat po celou dobu realizace projektu, tj. v období od června do prosince 2025.
Projekt je realizován v Hradci Králové. Terapeutická práce probíhá v tzv. terapeutické místnosti v prostorách Aufori na adrese Nerudova 37/32, Hradec Králové. Prostory jsou upraveny tak, aby byly vhodné pro realizaci skupinové i individuální terapie. Místnost je vybavena konferenčním stolkem a křesílky, menším gaučem, židlemi. V místnosti je skříň, která slouží k uskladnění materiálu, využívaného v rámci terapeutické skupiny, flipchart, základní vybavení pro arteterapeutické aktivity (čtvrtky, barvy, papíry atd.) a muzikoterapeutické aktivity (djembe bubny, jednoduché hudební nástroje). K dispozici jsou dále terapeutické karty pro práci s emocemi, deky a rádio přehrávač (využívané například v rámci relaxace), terapeutické pískoviště a další.
Rozpočet
1. Náklad na služby dvou terapeutek, které vedou dětskou terapeutickou skupinu (06 – 12/2025)
Celková částka: 70 000 Kč (5 000 Kč/1 terapeutka/1měsíc)
2. Náklad na služby dvou terapeutek, které vedou rodičovskou terapeutickou skupinu (06 – 12/2025)
Celková částka: 70 000 Kč (5 000 Kč/1 terapeutka/1měsíc)
3. Poměrná část nákladů na nájemné, služby spojené s nájmem a energie v terapeutické místnosti, kde skupiny probíhají
Celková částka: 14 000 Kč (2 000 Kč/1 měsíc)
4. Osobní náklady formou dohody o provedení práce pro pracovníka, který zajišťuje hlídání dětí během rodičovských skupin
Celková částka: 9 800 Kč
5. Materiální vybavení pro práci na terapeutických skupinách (výtvarné a kancelářské potřeby, papíry, vybavení do místnosti dle potřeby apod.)
Celková částka: 4 200 Kč
Celkový rozpočet projektu: 168 000 Kč
Příspěvek od donátorů Burzy filantropie chceme využít na náklady spojené se službou terapeutek, které vedou skupinové terapie.
Požadavek od donátorů Burzy filantropie
50.000 Kč